M

Duże ciężarówki marki Renault

Pojazdy opracowywane pod nazwą Renault wiązane są zwykle z pojazdami osobowymi, chociaż pod taką marką produkowane są również samochody ciężarowe. Co fascynujące, marka Renault Trucks od 2001 roku jest podległa Volvo (które natomiast jest własnością Chińczyków). Najcięższe pojazdy ciężarowe w palecie modeli tej marki stanowią ciężarówki z serii Premium oraz Magnum.

Renault Premium

Samochód Renault Premium powstawał między 1996, a 2014 rokiem. Ciężarówki takie posiadały wysokoprężne jednostki napędowe typu diesel i zaopatrzono je w manualne, a w późniejszym etapie produkcji również automatyczne skrzynie biegów typu Optidriver, które jest rozwiązaniem opracowanym przez Renault.

Renault Magnum

Natomiast Renault Magnum był ciężarówką odmiany ciężkiej (tj. o masie powyżej 16 ton), która była produkowana od 1990 do 2013 roku. Montowano je dodatkowo w naszym państwie. Pojazdy te posiadały wielką gamę silników typu diesel, jak również manualną lub automatyczną skrzynię biegów typu Optidriver.

Automatyczne skrzynie biegów Optidriver

Automatyczne skrzynie biegów typu Optidriver dysponują oprogramowaniem dostrajającym odpowiedni bieg, tak żeby auto zyskało jak najbardziej efektywne osiągi. Potrafi przy tym przewidzieć i uwzględnić wiele składników takich jak choćby obłożenie wozu, pochylenie drogi oraz typ motoru. Odciążając prowadzącego samochód od przykuwania koncentracji na przemianę biegów umożliwia mu skoncentrowanie uwagi ściśle na prowadzeniu pojazdu.

Naprawa automatycznych skrzyni biegów

Wariacja samochodu ciężarowego z automatyczną skrzynią biegów, taką jak zaawansowane skrzynie biegów Optidriver jest dość pokaźnym kosztem w porównaniu ze skrzynią ręczną. Wyrazistsze są ponadto nakłady na reperacje automatycznej skrzyni biegów (w razie awarii) ze względu na bardziej specjalistyczne mechanizmy. Z takiego powodu sugerowana jest regeneracja automatycznej skrzyni biegów w kompetentnym warsztacie samochodowym (zobacz więcej), tak aby nie popsuć jej bardziej w niewprawnych rękach.

Ten wpis jest 3rd względem wieku. Zawiera 263 słów