M

Opony letnie, zimowe i wielosezonowe

Zapewne wielu z nas jest już dumnym posiadaczem własnego środka transportu, jakim jest samochód, ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się co tak naprawdę wpływa na bezpieczeństwo pasażerów i nasze? Są to niepozorne opony!

Geneza powstania opony jest dosyć zaskakująca, ponieważ niejaki Charles Goodyear w 1839 r. dzięki zupełnemu przypadkowi, wypuścił z rąk kulkę kauczuku (która wcześniej została poddana działaniu siarki) na rozgrzany piecyk. Tak oto powstała pierwsza na świecie masa, z której w późniejszych latach zaczęto produkować i udoskonalać opony samochodowe.

Dlaczego więc opony są tak ważne, aby jazda była bezpieczna? Są one jedynym elementem samochodu, który dotyka nawierzchni i dzięki nim zapewniana jest przyczepność podczas pokonywania zakrętów, przyspieszania i hamowania.

W zależności od pory roku powinno zmieniać się opony:

  • na zimę – opony zimowe

  • na lato – opony letnie

  • na zimę i lato – opony wielosezonowe

Strona Allegro, oferuje nam zakup ogumienia. Szukając na niej odpowiednich opon warto zwrócić uwagę na firmę, sezon użytkowania i oczywiście cenę.

Jest wrzesień, wielkimi krokami zbliża się zima, dlatego w grę wchodzą tylko opony zimowe i wielosezonowe. Kiedy zdecydujemy się już na zakup konkretnego ogumienia, niezwłocznie należy udać się do punktu zmiany opon. Dzięki temu unikniemy późniejszych kolejek.

Opony stały się dla ludzi widokiem całkiem normalnym, dlatego niektórzy kierowcy nie przywiązują do nich specjalnej uwagi. Jest to oczywiście błąd! Należy sprawdzać regularnie stan bieżnika opon, aby móc cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą.

Ten wpis jest 5th względem wieku. Zawiera 229 słów