M

Zakup samochodu z drugiej ręki

Pojazdy jakie widzi się na rodzimych szosach nieustannie się zmieniają. Sprawa oczywista w dalszym ciągu przeważają pojazdy używane, których setki tysięcy dorocznie ściąga się do nas z dostatniejszych państw zachodniej Europy, jednak są to wszelako już auta coraz to nowsze. Coraz trudniej napotkać gdzieś samochody na czarnych tablicach rejestracyjnych, a numeracja następnych tablic podkreśla, że Polacy coraz częściej wymieniają pojazdy. Niewątpliwie jeszcze względnie okazjonalnie wymienia się uprzedni pojazd na całkiem nowy, taki bezpośrednio z salonu samochodowego, dalej jest to zwykle auto z drugiej ręki, wszak kilka lat młodsze od poprzedniego.

Łada

Kupienie użytkowanego wozu może korespondować poniekąd ze stawianiem na loterii. Jeżeli posiadasz szczęście to trafisz na perfekcyjnie dopieszczony wóz, którym przejeździsz dalej dużo lat, jeżeli posiadasz mniej powodzenia to co rusz będziesz gościć w warsztacie samochodowym. Aby nie wleźć w pułapkę sporządzoną przez cwanego sprzedawcę używanych pojazdów warto podjąć kilka kroków, które minimalizują podobne niebezpieczeństwo. W szczególności opłaca się trzymać w kręgu znajomych kogoś kto dobrze zna się na autach oraz mógłby służyć pomocą podczas kupna.

Wiemy wyśmienicie, że pojazdy w komisach albo od prywatnych importerów są „odpicowane” przed odsprzedażą, natomiast nikt nie regeneruje ich gruntownie, a wyłącznie stara się aby z wierzchu porządnie wyglądały. Zatem wypada gruntownie oglądnąć pojazd z każdej płaszczyzny przed zakupem. Popatrzeć czy nie widać na nim przejawów napraw blacharsko-lakierniczych (co znamionować może powypadkowe pochodzenie samochodu), skontrolować czy nie ma wgłębień w karoserii, spojrzeć pod pokrywę i obejrzeć silnik, a ponadto oczekiwać powinności podmiany kilku podzespołów niezwłocznie po zakupie, jak np. paska rozrządu (nie wiadomo kiedy był poprzednio zastępowany pasek rozrządu), filtry, oleje, opony itp.

Nabywając pojazd używany bezwarunkowo należy sporządzić umowę kupna-sprzedaży oraz uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych w wielkości 2% wartości wozu. Posiadasz na to dwa tygodnie. Później przyjdzie zarejestrować pojazd w lokalnym urzędzie powiatowym. Rejestrując auto musi mieć ono ważne badania techniczne, dlatego lepiej poszukiwać pojazdu, który posiada jeszcze aktualne przez minimum miesiąc od czasu kupna tak żebyś zdążył z wszystkimi formalnościami. Następującą sprawą jest wykupienie polisy OC. Nabyty pojazd może być też wcześniej ubezpieczony, tylko w podobnym przypadku obstaje przeprowadzić cesję umowy ubezpieczenia na kolejnego posiadacza.

Ten wpis jest 4th względem wieku. Zawiera 344 słów